logo vinohradsky dům hotel prague
Zadejte promokód VIP15 a získejte 15% slevu
Příjezd
Odjezd
Rezervovat

Vítejte v apartmánovém hotelu Vinohradský dům

Residence Vinohradský Dům

Apartmánový hotel Vinohradský Dům, umístěná v srdci Prahy, představuje ideální kombinaci elegance a modernosti, umožňující vám ponořit se do bohaté kultury a historie města. Naše apartmány, nacházející se kousek od stanice metra a tramvaje I.P. Pavlova, jsou perfektní volbou pro ty, kdo chtějí prozkoumat Prahu, město zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Vychutnejte si nepřekonatelný výhled, úchvatnou architekturu a nezapomenutelné chutě tradičního českého jídla a piva.

Už žádný cestovní stres! Naše moderně vybavené apartmány poskytují pohodlí a bezkontaktní technologie, včetně online check-inu a klíčů uložených v keyboxech, přičemž recepce je vám k dispozici během dne pro jakoukoliv asistenci. 

Pro digitální nomády, spisovatele, studenty či obchodní cestující jsme ideální volbou díky rychlému Wi-Fi připojení zdarma. Navíc naši hosté ocení plně vybavené kuchyňské kouty, které vám umožní vařit oblíbená jídla s ingrediencemi z nedalekých supermarketů a trhů na Tylově náměstí.

Doslova hotel v centru Prahy!

Díky vynikající infrastruktuře se z Aparthotelu Vinohradský Dům dostanete do historického centra Prahy během několika minut.  Přijeďte a zažijte jedinečnost Prahy s námi!

Apartmány a Ubytování - Napsali o nás

“Perfect place to stay in Prague”

Wonderful hotel, everything is new inside and impeccably clean. It is nicely lit with huge ceilings and large windows of the late 19th , early 20th century art deco style affluent building. You get your own kitchen with everything you need equipped. The location is perfect— quiet and private inside, but right next to multiple coffee shops (Paul, Starbucks, and many independently own ones) and restaurants all around bustling square where Metro station is located. There is a full scale grocery store one block away. In addition to metro, the stop of the trams that stops in the most interesting places in Prague (22) is just steps away from the hotel. If you prefer walking — it is only 7-8 min away from Wenceslas Square and 10 min away from Old town square with the most famous attraction in Prague— Astronomical clock. I couldn’t be happier that I picked this hotel to stay in Prague!

Elena T - Greece
“Happy with service”

Really Happy with Hotel
I book room in November, room it was warm
Close to hotel good restaurants and shops
Good location
Place it's clean
Staff friendly and helpfull
When I decide to go back in Prague happy to book Vinohradsky dum

Ursachi G - Leicester, UK
“A perfect located well maintained apartment”

The stay was perfect!
Starting from the location, that's literally 5 minutes walk to Wencles Square and the museum, to the I.P. Pavlova transportation hub.
The reception is great and is willing to help with everything and are super accommodating.

The apartment itself is comfortable, well furnished, squeaky clean and pretty big.
You've got a fully blown kitchen, living room and a bathroom.

The internet is fast and stable.

This place works perfectly both for a vacation and for working as well.

Highly recommended!

Michael E - Haifa, Izrael
Copyright © 2024 Vinohradský dům s.r.o.
Vytvořil Petr Smejkal
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram